UFC superstaaride duell: Dustin Poirier vs Justin Gaethje. Mängus on BMF-i meistrivöö
Front bg
Updated 24 juuli 09:24

UFC superstaaride duell: Dustin Poirier vs Justin Gaethje. Mängus on BMF-i meistrivöö

Vabavõitlussarjas UFC saab nädalavahetusel (29. juulil) näha tõelist gigantide heitlust. Salt Lake City’s Delta Centeris lähevad UFC 291 võitlusõhtul vastamisi ameeriklased Dustin Poirier ja Justin Gaethje. Kergekaalu duellis ei ole küll mängus ametlikku meistrivööd, kuid siiski astuvad ringi kaks tõelist superstaari, kes kuuluvad populaarsuse poolest spordiala tähtede sekka. Ühtteist siiski kaalul on, kuna võitja saab enda valdusesse sümboolse BMF-i (baddest motherfucker) tiitli. Viimati kuulus see Jorge Masvidalile, kes pani aprillis profisportlase ameti maha.

UFC-s on kergekaalul tänu Conor McGregori ja Habib Nurmagomedovi vägitegudele eriline aura.   Praegu kuulub selle kaalukategooria meistrivöö Nurmagomedovi õpilasele Islam Mahhatševile (Venemaa). Esimese väljakutsuja staatuses on endine tšempion Charles Oliveira (Brasiilia). Seejärel tulevadki 34-aastased Poirier ja Gaethje. Seega ollakse olukorras, kus Salt Lake City’s peetava duelli võitja saab ilmselt peagi tiitlimatšis Mahhatševi vastu heidelda. Kuna Mahhatšev on praeguseks alistanud juba Oliveira ning sulgkaalu valitseja Alexander Volkanovski, siis ongi Poirieri ja Gaethje duelli võitja paremuselt järgmine vastane.

Poirier on korra Gaethje alistanud 

„Praegu ma ei tea, kas minu järgmine duell saab olema kordusmatš Oliveiraga. Peame ootama ja vaatama. Ees seisab ka Gaethje ja Poirieri heitlus. Usun, et UFC teeb seejärel õiglase otsuse,” teatas Mahhatšev oma järgmise vastase kohta LowKickMMA vahendusel.

Poirier ning Gaethje on varasemalt omavahel kohtunud. Suur duell leidis aset 2018. aastal Glendale’is Arizonas. Neljanda raundi tehnilise nokaudiga jäi peale Poirier. Hiljem on mõlemad mehed kerkinud UFC kergekaalu vahemeistriteks ning saanud kahel korral heidelda ka päris tiitlivööle. Troonile ei ole kumbki suutnud aga kerkida. Poirier kaotas 2019. aasta tiitlimatšis kolmanda raundi alistusvõttega Nurmagomedovile ning 2021. aastal kolmanda raundi alistusvõttega Oliveirale. 

Gaethje kaotas Nurmagomedovile 2020. aastal teise raundi tehnilise alistusvõttega ning 2022. aastal avaraundi alistusvõttega Oliveirale. Matšid Poirieri ja Gaethjega jäid seejuures Nurmagomedovi jaoks karjääri kaheks viimaseks duelliks.

Kahest 34-aastasest ameeriklasest on rahvusvahelisel areenil kindlasti tuntum aga Poirier. Seda tänu matšidele legendaarse Conor McGregoriga. Meeste esimese omavahelise heitluse võitis McGregor 2014. aastal avaraundi tehnilise nokaudiga. 2021. aastal teenis Poirier omakorda kaks võitu järjest. Esmalt triumfeeris ta teise raundi tehnilise nokaudiga ja seejärel avaraundi tehnilise nokaudiga. Viimati nimetatud duell lõppes McGregori jaoks ka murtud jalaluuga.  

Gaethje lööb rohkem ja täpsemalt

Mida ütleb meeste kohta aga statistika? Mõlemad on eelkõige tugevad püstivõitluses ning vastase nokauteerimine on kõige tõenäolisemaks matši lõpetamise viisiks. Gaethje on nokaudiga võitnud 19 ning Poirier 14 matši. Gaethje löögitäpsuseks on 60 % ning Poirieril 51 %. Minutis sooritab Gaethje keskmiselt 7,38 tugevat ja täpset lööki. Poirieri vastav näitaja on 5,51.

Gaethje võitlusstiil ongi riskeerivam ning ta saab ka ise päris palju tabamusi. Minutis keskmiselt 7,66. Poirier peab samal ajal minutis „seedima” 4,25 lööki. Tõrjeprotsendiks on mõlemal 54 %.

Maasvõitluses on selge eelis aga Poirieril. 15 minuti jooksul suudab ta vastase maha viia 1,39 korda. Gaethje aga kõigest 0,13 korda. Poirieri mahaviimiste õnnestumise protsent on 37, Gaethjel aga 25. Mahaviimiste tõrjeprotsent on Poirierile 64 % ning Gaethjel 75 %. Aastate jooksul on Gaethje ainult ühe matši võitnud alistusvõttega, Poirieril on samal ajal vastav näitaja kaheksa.

„Olen kindel, et Gaethje teeb võrreldes viimaste matšidega oma strateegias mitmeid muudatusi,” sõnas Masvidal MMA Newsile ning lubas võitjale BMF-i meistrivöö isiklikult üle anda. „Gaethje ei korda enam vanu eksimusi. Samal ajal olen kuulnud, et Poirier on õppinud nii mõndagi uut. Usun, et Poirier üllatab meid kõiki.”

Põnevaid matše on mitmeid 

Üldise arvamuse kohaselt ootab fänne ees vägagi meelelahutuslik matš. „Poirier ja Gaethje pakkusid ka eelmisel korral tõelist tulevärki. Mõlemad on väga vastupidavad ja vaatemängulise võitlusstiiliga sportlased. Nad on väga head võitlejad, kuid Poirieri vaimne tugevus on suurem. Lisaks on Gaethje tähtsatel hetkedel rohkem eksinud. Seega usun, et favoriidiks on Poirier,” teatas legendaarne MMA treener Javier Mendez (Nurmagomedovi endine juhendaja) DAZN-i vahendusel.

UFC 291 raames ei ole kavas küll ühtegi tiitlimatši, kuid suuri duelle on programmis veelgi. Poolraskekaalus lähevad vastamisi endine tšempion Jan Blachowicz (Poola) ning keskkaalu eelmine meister Alex Pereira (Brasiilia). Kergekaalus saab näha aga ala tõelise legendi Tony Fergusoni (USA) ja Bobby Greeni (USA) matši.

UFC 291 põhiprogramm algab Eesti aja järgi pühapäeva varahommikul kell 5.00. Peamatšiks peaksid Poirier ja Gaethje ringi tulema pärast kella 7.00.

UFC 291

Dustin Poirier vs Justin Gaethje

kergekaalu matš BMF-i meistrivööle 

Delta Center, Salt Lake City, Utah, 29. juuli 2023 

Dustin Poirier vabavõitlejana

Võite: 29

Võite nokaudiga: 14

Võite alistusvõttega: 8

Kaotusi: 7

Justin Gaethje vabavõitlejana

Võite: 24

Võite nokaudiga: 19 

Võite alistusvõttega: 1 

Kaotusi: 4