Toyota mängis end nurka. Hyundai on algaval hooajal selge soosik
Front bg
03 jaan. 12:00

Toyota mängis end nurka. Hyundai on algaval hooajal selge soosik

Autoralli kahekordne maailmameister Kalle Rovanperä šokeeris novembris rallimaailma, kui teatas, et loobub 2024. aastal MM-tiitli püüdmisest ning osaleb ainult loetud rallidel. Kaheksakordne tšempion Sebastien Ogier jätkab juba tuttavas taktis ning sõidab kolmandat korda järjest pooliku hooaja. Kõige tipuks kukkus Elfyn Evans aasta lõpus roided katki ja ei ole seetõttu saanud testidel osaleda. See paneb suuri pingeid peale Takamoto Katsutale, kes on seni ainult kolmel korral poodiumile kerkinud. Just sellises seisus läheb algavale hooajale vastu Toyota WRC-tiim, kellel tuleb kaitsta nii individuaalset kui ka võistkondlikku trofeed.

Eelnevat loetelu vaadates on selge, et Toyota on 2024. aastal võrreldes varasemaga nõrgem. Samal ajal on nende peamine rivaal Hyundai teinud koosseisu osas sammu edasi. Thierry Neuville’i kõrvale palgati täishooajaks 2019. aasta maailmameister Ott Tänak. Esapekka Lappi nihutati teisest autost kolmandasse, mida ta jagab Dani Sordo ja Andreas Mikkelseniga. Mikkelsen sai WRC-autoga viimati sõita 2019. aastal. Seejärel on ta domineerinud aste madalamas sarjas. Nüüd tahab ta kõrgemal tasemel taas jala korralikult ukse vahele saada.

Kõige selle peale tõdes Toyota boss Jari-Matti Latvala, et individuaalse MM-tiitli eest hakkavad 2024. aastal ilmselt heitlema Hyundai piloodid Tänak ja Neuville. Latvala sõnul ei saa nad Evansile nii suuri pingeid peale panna. Seega olevat Toyota peamiseks sihiks meeskondliku tiitli püüdmine ning individuaalne trofee oleks lihtsalt boonuseks.

Kuidas ja miks Toyota end nurka mängis?

Iseenesest on olukord lihtne. Toyota ei tahtnud Rovanperä ja Ogier’ga tülli minna. Rallimaailmas on praegu kolm maailmameistrit (Ogier, Rovanperä ja Tänak) ning kaks meest, kes on võimelised MM-tiitli eest heitlema (Neuville, Evans). Ülejäänud on juba statistid. Nimetatud viis meest töötuks ei jää.

Kuna nii Ogier kui ka Rovanperä olid võtnud pähe idee, et nad sõidavad pooliku hooaja, siis ei suutnud Toyota neid enam ümber veenda. Samal ajal ei saanud nad neid pikalt ka saata, kuna sellisel juhul oleks Hyundai pakkunud maailmameistritele pooliku hooaja sõitmise võimalust. Seega tuli Toyotal lihtsalt kahe ässa otsusega leppida.

Kas M-Sport on senisest veelgi nõrgem?

Jah! M-Sport on võrreldes 2023. aastaga andnud veel kõvasti tagasi. Mullu prooviti Tänaku palkamisega püsida suures mängus ning lõpuks teenitigi kaks võitu. Tänavu on panustatud aga meestele, kelle abil tuleb tiimi raha sisse. Gregoire Munsteri sõidud maksab kinni kreeklasest miljonär Jourdan Serderidis. Adrien Fourmaux’i hooaega panustab rahaliselt Prantsusmaa alaliit.

M-Spordi jaoks oleks algaval hooajal suureks õnnestumiseks, kui nad jõuaksid mõnel üksikul etapil poodiumile. Senise karjääri jooksul ei ole Munster ja Fourmaux WRC tasemel veel esikolmikusse mahtunud. Seega käib kogu võitlus Toyota ja Hyundai vahel.

Miks on Toyota seis keeruline ka meeskondlikus arvestuses?

Latvala sõnul sihib Toyota eelkõige meeskondlikku tiitlit ning selles arvestuses loodetakse suurt panust nii Rovanperält kui ka Ogier’lt. Mõlemad osalevad loetud rallidel ja saavad seetõttu reeglina soodsa stardipositsiooni. Täpne programm on veel selgumisel. Ilmselgelt ollakse kohal etappidel, kus tuntakse end kõige mugavamalt. Ogier panustab asfaldirallidele ning rasketele kruusaetappidele. Rovanperä naudib aga kiireid kruusarallisid ja lund. Samas võib ette tulla ka mõni ralli, kus kumbki ei suvatse välja ilmuda. See oleks Toyota jaoks valusaks löögiks, kuna sellisel juhul peaks Katsuta täitma tiimi teise sõitja rolli ning selja taga ei oleks kolmandat autot, kes tooks vajaduse korral võistkonna jaoks kastanid tulest.

Kas Hyundai ongi soosik mõlemas tiitlijahis?

Jah!

Mis seis on individuaalses arvestuses?

Individuaalses konkurentsis teevad täishooaja kaasa kuus meest: Tänak, Neuville, Evans, Katsuta, Munster ja Fourmaux. Neist kolm viimast tiitliheitlusesse ei sekku. Seega on konkurentsis Tänak, Neuville ja Evans. Kaks Hyundai meest ühe Toyota vastu. Juba puhas loogika annab eelise Hyundaile.

„Kui ühes tiimis on kaks tugevat sõitjat, siis see suurendab konkurentsi ja annab neile eelise. Me ei taha sellises olukorras Elfynile liiga suurt survet peale panna. Seega on individuaalse tiitli püüdmine meie jaoks tähtsuselt teine eesmärk,” sõnas Latvala Rallit.fi vahendusel.

Hyundai boss Cyril Abiteboul on samal ajal välja öelnud, et neil on kindel strateegia individuaalse MM-tiitli püüdmiseks. Aasta alguses on tema sõnul Tänak ja Neuville võrdses olukorras ja mõlemal on tiitlijahil vabad käed. Hooaja konkreetses faasis (täpset kuupäeva Abiteboul ei avaldanud) vaadatakse aga olukorrale otsa ning tehakse panus ühele mehele ehk tulla võivad ka tiimikorraldused. Kuna Hyundai ei ole kunagi varem individuaalset trofeed võitnud, siis on neil tänavu selge siht silme ees.

Mis seis on võistkondlikus arvestuses?

Ka võistkondlikus konkurentsis kipub kaalukauss praegu Hyundai kasuks. Peamine põhjus peitub selles, et Toyota kaks kõige tugevamat sõitjat ehk Ogier ja Rovanperä teevad kaasa pooliku hooaja. Võib juhtuda, et mõnel etapil on mõlemad stardis ja mõnel mitte kumbagi. Seega võib hooaeg Toyota jaoks kujuneda väga ebaühtlaseks. See tähendab suuremat survet Evansi ja Katsuta jaoks. Mõnel rallil peabki Katsuta täitma tiimi teise numbri rolli. Evans on varasemalt mitmel korral pinge all murdunud. Katsuta ei ole säärast survet aga varasemalt tundnudki. Seega on Toyota kaks põhisõitjat enda jaoks uudses olukorras.

 

Hyundai on võistkondliku tiitli püüdmise nimel läinud aga mudeli juurde, mis tõi neile 2019. ja 2020. aastal meeskondliku trofee. Mõlemal juhul oli neil kaks nö esinumbrit ja kolmandat autot jagasid kolm meest. Seejärel tehti kolmandas autos panus kahele mehele, kuid see tulemust ei toonud. Nüüd naastakse eduka mudeli juurde.

2019. ja 2020. aastal olid Hyundai kolmandas autos Sebastien Loeb, Dani Sordo ja Craig Breen. Nüüd saavad võimaluse Sordo, Lappi ja Mikkelsen. Kogu kolmik on ilmselget üle Toyota teise kuni neljanda numbri (sõltuvalt rallist) staatuses olevast Katsutast. Sordo peale võib põhimõtteliselt alati kindel olla. Lappi sõnul tuleb väiksem rallide arv talle kasuks, kuna nii vähenevad kodused pinged ja ta teeb ka rajal vähem vigu. 34-aastane Mikkelsen tahab aga hädasti kõige kõrgemas konkurentsis taas jalga ukse vahele saada. Aastatel 2014. – 2017. kolm MM-rallit võitnud ja igal juhul hooaja kokkuvõttes kolmanda koha saavutanud norralane on viimasest kolmest hooajast kahel tulnud Rally 2 arvestuses maailmameistriks ning on valmis nüüd need kogemused üle tooma kõige vingemasse masinaklassi. Vähemalt teoorias räägib kõik Hyundai kasuks.

WRC 2024. aasta võistluskalender:

 • Monte Carlo lume- ja asfaldiralli (25. – 28. jaanuar)
 • Rootsi lumeralli (15. – 18. veebruar)
 • Safari kruusaralli (28. – 31. märts)
 • Horvaatia asfaldiralli (18. – 21. aprill)
 • Portugali kruusaralli (9. – 12. mai)
 • Sardiinia kruusaralli (30. mai – 2. juuni)
 • Poola kruusaralli (27. – 30. juuni)
 • Läti kruusaralli (18. – 21. juuli)
 • Soome kruusaralli (1. – 4. august)
 • Kreeka kruusaralli (5. – 8. september)
 • Tšiili kruusaralli (26. – 29. september)
 • Kesk-Euroopa asfaldiralli (31. oktoober – 3. november)
 • Jaapani asfaldiralli (21. – 24. november)