Küsimused ja vastused. Kas Elfyn Evans võib tiitliheitluses Kalle Rovanperä’le ohtlikuks saada?
Front bg
04 sept. 17:00

Küsimused ja vastused. Kas Elfyn Evans võib tiitliheitluses Kalle Rovanperä’le ohtlikuks saada?

Autoralli MM-hooaeg on lähenemas lõpusirgele. Sõita on jäänud veel ainult neli etappi. Alanud nädalaga saab läbi kuu aja pikkuseks veninud võistluspaus ning mootorid käivitatakse legendaarsel Acropolise rallil Kreekas. Punktidele kihutatakse 7. – 10. septembrini.

MM-sarja üldseisule otsa vaadates on pilt üsna selge. Toyota rooli keerav 22-aastane soomlane Kalle Rovanperä on teel karjääri teise MM-tiitli suunas. Tema lähimaks jälitajaks on kerkinud tiimikaaslane Elfyn Evans, kes jääb Rovanperäst maha 25 punktiga. Seega on Evans matemaatiliselt Rovanperä suurim konkurent.

Milline on MM-sarja üldseis neli etappi enne hooaja lõppu?

  1. Kalle Rovanperä (Toyota) 170 punkti
  2. Elfyn Evans (Toyota) 145 punkti
  3. Thierry Neuville (Hyundai) 134 punkti
  4. Ott Tänak (M-Sport) 104 punkti
  5. Sebastien Ogier (Toyota) 98 punkti
  6. Esapekka Lappi (Hyundai) 87 punkti

Kuidas on Evansil varem tiitliheitlustes läinud?

34-aastane Evans tegi WRC-sarjas esimese täishooaja kaasa juba 2014. aastal. Võistkonnaks M-Sport. 2016. aastal taandati ta R5 autosse, kuid edaspidi on britt löönud kogu aeg kaasa kõige vingemas masinaklassis. Evans oli pikalt usaldusväärne teine või kolmas piloot. 2017. aastal tegi ta hooaja kokkuvõtte viienda koha ja Walesi rallil saavutatud karjääri esimese võiduga korraliku läbimurde.

2019. aastal kerkis Evans juba M-Spordi esinumbriks. Tulemuseks hooaja kokkuvõtte viies koht. Talvel läks lahti tõeline sõitjate karussell ning Evans maandus lõpuks Toyotas. Esimese hooga kerkis britt kohe ka tiitlipretendendiks. 2020. aastal võitis ta Rootsi ja Türgi ralli ning läks hooaja viimasele etapile vastu MM-sarja liidrina. Monzas sõitis Evans aga laupäeva pärastlõunal kraavi ning nii oli Sebastien Ogier’l tee seitsmendale MM-tiitlile vaba. Evansi 14-punktilisest eduseisust sai 8-punktiline kaotus.

Hooaja kokkuvõttes saavutas Evans teise koha ka 2021. aastal. Taas sõideti viimane etapp Monzas. Sel korral läks võidukihutamisele liidrina vastu Ogier, kes võitis ka ralli ning krooniti kaheksandat korda maailmameistriks. Evans lõpetas teisena nii Monzas kui ka hooaja kokkuvõttes.

2022. aastal taandus Ogier MM-sarjas poole kohaga sõitjaks ehk troon jäi vabaks. Paljud ootasid Toyota rooli keerava Rovenperä ja tema tiimikaaslase Evansi suurt duelli. Evans aga murdus surve all ning jäi kokkuvõttes Rovanperäle, Ott Tänakule ja Thierry Neuville’ile alla.

Miks on Evans tänavu Rovanperä suurim konkurent?

Käimasolev MM-hooaeg on seni näidanud, et kõige suurem kiirus peitub ikkagi Toyota ralliautos. Üheksast etapist koguni seitse on võidetud Toyotaga. M-Spordile ja Hyundaile on mõlemale jäänud üks esikoht. Toyota rooli keeravatest meestest teevad täishooaja kaasa Rovanperä, Evans ja Takamoto Katsuta. Neist Katsuta on lootused MM-tiitli võitmiseks kaotanud. Tõele au andes ei ole ta tiitliheitluses ka kordagi sees olnud. Seega jääbki järele just Evans.

Lisaks tuleb märkida, et tänavusel hooajal on Evans üles leidnud ka 2020. ja 2021. aastal näidatud hoo. Britt on võidutsenud nii Horvaatia kui ka Soome rallidel. Üle ühe MM-etapi ongi sel hooajal võitnud ainult Ogier (3), Rovanperä (2) ja Evans (2). Neist Ogier sõidab taas pooliku hooaja. Rovanperä ja Evansi tänavuses duellis on soomlase stabiilsus olnud seni parem, lisaks on ta punktikatsetel uljamalt gaasipedaali vajutanud. Need on kohad, kus Evansil tuleb juurde panna.

Millised etapid on jäänud veel sel hooajal sõita?

Acropolise ralli 7.-10. september (kruusaralli)

Tšiili ralli 28. september – 1. oktoober (kruusaralli)

Kesk-Euroopa ralli 26. – 29. oktoober (asfaldiralli)

Jaapani ralli 16. – 19. november (asfaldiralli)

Mida ütlevad stardipositsioonid?

Sel nädalal kavas olev Kreeka ralli sõidetakse kruusal. See tähendab, et MM-sarja liider Rovanperä peab teistele teed puhastama. Evans tuleb reedel rajale teisena, kuid tema jaoks on olud juba paremad.

Kreeka võidukihutamise järel sõidetakse Tšiilis. Ka seal antakse kuuma kruusal. Kuna praegu on Rovanperä edumaa Evansi ees 25 punkti, siis võib eeldada, et ka Lõuna-Ameerikas peab Rovanperä teistele teed puhastama.

Aasta kaks viimast rallit (Kesk-Euroopa ja Jaapan) sõidetakse aga asfaldil. Seal on eelis esimesena rajale saaval mehel. Seega on Evansi jaoks tiitliheitluse seisukohast oluline saada Rovanperäle kahe kruusaralliga võimalikult lähedale või isegi mööda. See annaks asfaldirallidel trumbid juba tema kätte.

Kuidas on Rovanperäl ja Evansil järelejäänud etappidel varem läinud?

Mullusel Kreeka rallil mõlemad ebaõnnestusid. Rovanperä sai kirja 15. koha ning Evans katkestas. Aasta varem aga soomlane võitis ning britt oli kuues. Tšiilis on ainult korra sõidetud. Evans oli 2019. aastal neljas ning Rovanperä kaheksas. Samas kihutas soomlane toona R5 autoga. Kesk-Euroopa ralli on MM-kalendris esmakordselt. Jaapanisse naasti alles mullu. Toona oli parem Evans, kes lõpetas viiendana. Rovanperäle läks kirja 12. koht. Seega võivad järgnevad rallid Evansile isegi paremini sobida.

Kreeka MM-ralli 2023

Millal toimub? 7. – 10. september

Mitu kiiruskatset sõidetakse? 15

Ralli kogupikkus? 307,69 km

Mis pinnasel sõidetakse? Kruusal

Kus asub võistluskeskus? Lamias

Esmakordselt MM-sarjas? 1973. aastal

Ralli viimane võitja? Thierry Neuville 2022. aastal

Kõige rohkem võite? Colin McRae 5 võitu (1996, 1998, 2000, 2001, 2002)