NBA finaal. Soosik Denver Nuggets vs üllataja Miami Heat
Front bg
30 mai 16:00

NBA finaal. Soosik Denver Nuggets vs üllataja Miami Heat

Korvpalliliiga NBA tänavusse finaali jõudsid läänekonverentsis esimese asetusega Denver Nuggets ning idakonverentsis kaheksanda paigutuse saanud Miami Heat.

Denver on tänu serblase Nikola Jokici eestvedamisele kuulunud NBA tipptegijate sekka juba aastaid. Jokic valiti nii 2021. kui ka 2022. liiga kõige väärtuslikumaks mängijaks. Kuuldavasti taheti 28-aastast serblast parimaks nimetada ka tänavu, kuid ekspertide sõnul ei ole kohane pärjata kolmel korral järjest mängijat, kes pole kordagi NBA meistrisõrmust võitnud. Nii läks tänavune MVP tiitel Philadelphia 76ers’is mängivale Kamerunist pärit keskmängijale Joel Embiidile.

Seni oli Denver kõige kaugemale purjetanud hooajal 2019/20. Toona jõuti läänekonverentsi finaali, kus kaotati mängudega 1:4. Los Angeles Lakersile. Tänavuses läänekonverentsi finaalis alistas Denver omakorda Lakersi 4:0 ning jõudis klubi ajaloos alles esimest korda NBA finaali.

Nuggets sai finaali eel puhata

Pärast Denveri saavutust on ainult viis klubi, kes ei ole unelmate liigas esikohale mänginud. Sinilindu püüavad veel Charlotte Hornets, Los Angeles Clippers, Memphis Grizzlies, Minnesota Timberwolves ja New Orelans Pelicans.

Denveri tänavune teekond on olnud üsnagi sujuv. Põhihooajal koguti 53 võitu ja 29 kaotust, mis andis läänekonverentsis esikoha. Play-off’is alistati esmalt Minnesota 4:1, seejärel Phoenix Suns 4:2 ja viimati Lakers 4:0.

Finaali eel on saadud nüüd kõvasti puhata, kuna viimati käidi väljakul 22. mail. Finaalseeriaga tehakse algust sel neljapäeval (Eesti aja järgi reede esimestel tundidel).

Miami teekond on olnud tunduvalt keerukam. Põhihooaeg lõpetati idakonverentsis 44 võidu ja 38 kaotusega kaheksandana. Nii tuli esmalt pidada üldse play-in’i kohtumisi. Avamatšis jäädi Atlanta Hawksile alla 105:116 ning nii oli nende hooaja lõpp ainult ühe kaotuse kaugusel. 14. aprillil peetud otsustavas kohtumises seljatati Chicago Bulls 102:91 ning sellega tagati kaheksanda asetusena pääs play-off’i.

Seejärel hakkas pihta üllatuste seeria. Play-off’i avaringis mängiti 4:1 üle kogu põhihooaja parim tiim Milwaukee Bucks (58 võitu, 24 kaotust). Teises ringis seljatati New York Knicks 4:2. Idakonverentsi finaalis mängiti 4:3 üle teise asetusega Boston Celtics. Seejuures juhtis Miami juba seeriat 3:0, kuid lasi seejärel Bostoni 3:3 viigini. Otsustavas kohtumises teenis Miami võõrsil 103:84 võidu. Siinkohal tuleb mainida, et meeskonnad kohtusid idakonverentsi finaalis ka mullu. Toona võitis Boston mängudega 4:3.

Miami oli play-off’ide ajaloos alles neljas klubi, kes lubas 3:0 eduseisu pealt vastastel seeria viigistada. Samas ei ole keegi jätkuvalt suutnud 0:3 kaotusseisu lõpuks võiduks pöörata. 1951. aasta NBA finaalis tuli New York Knicks 0:3 kaotusseisust välja Rochester Royalsi vastu, kuid kaotas seitsmenda mängu.

0:3 kaotusseisust ei suudeta välja tulla

1994. aasta läänekonverentsi poolfinaalis suutis suurest kaotusseisust välja tulla Denver Nuggets, kuid lõpuks kaotati ikkagi Utah Jazzile 3:4. Sarnane stsenaarium kordus ka 2003. aasta läänekonverentsi esimeses ringis Portland Trail Blazersi ja Dallas Mavericksi vahel. Mavericks andis edu käest, kuid võitis lõpuks 4:3. NBA ajalugu on karm. 0:3 kaotusseisust ei ole seni keegi suutnud välja tulla. Nagu eelnev loetelu näitas, siis neljal juhul on jõutud lähedale. Üldine statistika on veelgi karmim. Seni on kõik 151 üritust lõppenud ebaõnnestumisega.

Miamist sai New York Knicksi järel alles teine kaheksanda asetusega meeskond, kes NBA finaali jõudnud. Knicks sai sellega hakkama 1999. aastal. Toonases esikohaheitluses kaotas Knicks mängudega 1:4 läänekonverentsi parimale tiimile San Antonio Spursile. Seejuures mängis Spurs toona esimest korda finaalis.

Nüüd ajalugu justkui kordub. Denver oli põhihooajal läänekonverentsi parim ja jõudis esmakordselt finaali. Üllataja Miami omab aga idas kaheksandat paigutust. Nii ajalugu kui ka tänavuse hooaja senine kulg asetab soosikukoorma Denveri õlgadele.

Mõlemal meeskonnal selged liidrid

Denveri koosseisu vaadates on nad selgeks favoriidiks. Play-off’is seni keskmiselt 29,9 punkti visanud, 13,3 lauapalli võtnud ning kaaslastele 10,3 resultatiivset söötu jaganud Jokic on praegu pidurdamatus hoos. Serblase kõrval särab peamise abimehena kanadalane Jamal Murray. 26-aastane tagamängija on play-off’is keskmiselt visanud 27,7 punkti ning jaganud 6,1 tulemuslikku söötu. Võistkonna esinumbriks on ta vaheltlõigete (keskmiselt 1,7) osas.

Kahe liidri ümber moodustavad ülejäänud tuumiku Michael Porter juunior, Aaron Gordon, Bruce Brown ja Kentavious Caldwell-Pope, kes on tänavuses play-off’is visanud kõik keskmiselt üle 10 punkti mängu kohta.

Miami A ja O on 33-aastane ääremängija Jimmy Butler. Kõva võitlejana tuntud mehe kontol on tänavuses play-off’is keskmiselt 28,5 punkti, 7,0 lauapalli ning 5,7 resultatiivset söötu. Mängulise veduri kõrval on vägagi ühtlane koosseis. Kui Denveris on selged liidrid ja tähtsates matšides toetutakse seitsmele mängijale, siis Miamis on rotatsioon olnud laiem. Samas on ka nemad vajadusel pannud fookuse seitsmele mängijale.

Butleri kõrval veavad mänguvankrit peamiselt Bam Adebayo, Caleb Martin, Gabe Vincent ja Max Strus. Arvestatavas rollis on olnud ka vanameistrid Kyle Lowry ja Kevin Love. Aastaid Cleveland Cavaliersis mänginud Love’il on seejuures ette näidata vägagi huvitav statistika. Nimelt on ta NBA play-off’ides mänginud nüüdseks viiel juhul ja alati on tema koduklubi jõudnud finaali välja. Cavaliersiga suutis ta seda järjest hooaegadel 2014/15 – 2017/18. Tiitli võitmise rõõmu on ta tunda saanud ainult 2016. aastal, kui Cavaliers alistas Golden State Warriorsi 4:3.

NBA finaal 2023

Mängude ajakava

  1. juuni Denver – Miami
  2. juuni Denver – Miami
  3. juuni Miami – Denver
  4. juuni Miami – Denver
  5. juuni Denver – Miami*
  6. juuni Miami – Denver*
  7. juuni Denver – Miami*

*Mängitakse vajadusel