Oma ideaalides on olümpiasport mõeldud amatööridele. Tänapäeval see loomulikult enam nii ei ole, kuid läbi ajaloo on olnud alasid, kuhu proffe esialgu ei lubatud. Üheks selliseks oli korvpall, kus veel 1988. aasta Seouli olümpial ei tohtinud NBA ässad osaleda. Kõik muutus ühel 1989. aastal toimunud koosolekul ning 1992. aasta Barcelona OM-il oli ameeriklaste Dream Team suurimaks tõmbenumbriks.
August 6, 1992: Team USA defeats Lithuania, 127-76, to advance to the gold medal game at the Barcelona Olympics.
Michael Jordan had 21 PTS/6 STL, Karl Malone scored 18 PTS and Magic Johnson had 14 PTS/8 AST for the Dream Team. Šarūnas Marčiulionis had 20 PTS/8 AST for Lithuania. pic.twitter.com/CnF9qVF692
— NBA Cobwebs (@NBACobwebs) August 6, 2023
1988. aasta Seouli olümpiamängudel krooniti korvpalliturniiri võitjaks NSVL, kuldmedali sai kaela ka eestlane Tiit Sokk. Üliõpilastele toetunud USA koondis leppis pronksiga. Toona oli olümpiamängudele tekkinud ka arvestatav konkurent – Hea Tahte Mängud. End poliitikast kõrgemale seadnud Hea Tahte Mängud olid valmis oma haaret laiendama ja nad soovisid NBA korvpallurite abiga seda teha. Nii asusid ka Rahvusvaheline Olümpiakomitee ROK ja Rahvusvaheline Korvpalliliit FIBA tegutsema. 1989. aasta 7. aprillil otsustatigi NBA korvpallurid Barcelonasse lubada. NSVL tegi seejuures ettepaneku, et esialgu võiksid kõik koondised koosseisu kaasata maksimaalselt kaks NBA korvpallurit. See ettepanek hääletati aga ühehäälselt maha.
Earvin “Magic” Johnson, Larry Bird, Michael Jordan, Charles Barkley, Karl Malone, Scottie Pippen, Patrick Ewing, David Robinson, y otros que se me olvidan… ELLOS fueron el ÚNICO Dream Team en Barcelona 1992. Por siaca.#Tokyo2020EnTVN pic.twitter.com/vniCY0Oab5
— Annabel (@AnnabelRaven) July 25, 2021
Ameeriklased võtsidki kohe asja tõsiselt ning kokku aeti kogu NBA paremik eesotsas Michael Jordani, Larry Birdi, Magic Johnsoni ja Charles Barkley’ga. Koheselt anti kooslusele ka kõlav nimi – Dream Team ehk Unistuste Meeskond. Paljud küsivad nüüd, kas tänavusel Pariisi olümpial näeb taaskord tõelist Dream Teami?
USA koondise koosseis Barcelona olümpial
- Michael Jordan (Chicago Bulls)
- Scottie Pippen (Chicago Bulls)
- Larry Bird (Boston Celtics)
- Magic Johnson (Los Angeles Lakers)
- Charles Barkley (Phoenix Suns)
- Karl Malone (Utah Jazz)
- John Stockton (Utah Jazz)
- David Robinson (San Antonio Spurs)
- Clyde Drexler (Portland Trail Blazers)
- Patrick Ewing (New York Knicks)
- Chris Mullin (Golden State Warriors)
- Christian Laettner (Duke Blue Devils)
USA rullis toonasel turniiril vastastest julmalt üle ning tegelikult ei antud kellelegi võimalust. Kõige „napim” võit saavutati finaalis, kus Horvaatia alistati 32 punktiga. Turniiri kokkuvõttes alistati vastased keskmiselt 44 punktiga.
USA koondise mängud Barcelona olümpial:
Alagrupiturniir
- USA – Angola 116:48
- USA – Horvaatia 103:70
- USA – Saksamaa 111:68
- USA – Brasiilia 127:83
- USA – Hispaania 122:81
Veerandfinaal
- USA – Puerto Rico 115:77
Poolfinaal
- USA – Leedu 127:76
Finaal
- USA – Horvaatia 117:85
michael jordan, magic johnson y larry bird en una sesión de fotos para el dream team durante los juegos olímpicos de barcelona (1992) pic.twitter.com/R33wgzY3mz
— stillz (@martinezdl_) August 5, 2021
1994. aasta MM-iks pandi kokku Dream Team II, 1996. aasta koduseks Atlanta olümpiaks Dream Team III. Edasi läksid asjad rohkem lappama. 2000. aasta Sydney olümpial nägi kogu maailm, et keegi enam ameeriklasi ei karda. 2002. aasta MM-tiitlist, 2004. aasta OM-kullast ja 2006. aasta MM-tiitlist jäi USA juba ilma.
Sellega sai ameeriklastel mõõt täis. 2008. aasta Pekingi olümpiaks aeti kokku kõik suured staarid eesotsas LeBron Jamesi, Kobe Bryanti, Dwyane Wade’i ja Carmelo Anthony’ga. Võistkond sai nimeks Redeem Team ehk Lunastajate Meeskond. Kõige raskem oli finaal Hispaaniaga, mis võideti 118:107. Edaspidi on olümpiakullad kuulunud ameeriklastele, kuid viimati Tokyos tuli see väga raskelt. Kahest viimasest MM-tiitlist on USA taas ilma jäänud.
Pariisi olümpiaks on ameeriklased üle aastate taas oma parimad pojad kokku ajanud. Peamisteks põhjusteks viimaste suurturniiride häbi ning LeBron Jamesi soov olümpiavõitude arvult Michael Jordanist mööda tõusta. Kõik see on viinud olukorrani, kus USA on üle aastate saanud kokku koosluse, mida võiks taas nimetada Dream Teamiks.
James on viimastel aastatel näinud kõvasti vaeva, et jõuda järele läbi aegade parimaks korvpalluriks peetavale Jordanile. Järele jõudmine tähendab siinkohal erinevate statistiliste rekordite või saavutuste püüdmist. Mõlemal legendil on kirjas kaks olümpiakulda. Jordan oli võidukas koondises 1984. ja 1992. aastal, James aga 2008. ja 2012. aastal. Nüüd jahib James oma kolmandat tiitlit.
Väidetavalt oligi just James meheks, kes aitas niite tõmmata ning USA-l Pariisiks kokku saada võimalikult tugeva koondise. Nii jõudsid tiimi ka teised elavad legendid nagu Kevin Durant ja Stephen Curry. Seejuures teeb kahekordne maailmameister Curry 36-aastaselt olümpiadebüüdi.
Embiid napsati endale
Vanade ässade kõrval on koondises ka USA uue põlvkonna kõige säravamad tähed Anthony Edwards, Jayson Tatum, Tyrese Haliburton ja Devin Booker. Osavaid tagamängijaid ja hästi viskavaid ääri on USA-l ikka olnud, kuid viimastel suurturniiridel on olnud probleeme keskmängijate osakonnas. Piisavalt häid mehi ei ole lihtsalt olnud. See küsimus lahendati aga eriti osavalt.
NBA-s tegusid tegevatest keskmängijatest on viimastel aastatel üheks säravamaks meheks olnud Joel Embiid. 2023. aastal valiti Kamerunist pärit Embiid ka liiga kõige väärtuslikumaks mängijaks. 2022. aasta juulis oli Embiid aga saanud Prantsusmaa kodanikuks ning sealne koondis kutsus teda kohe enda ridadesse. Sama aasta septembris pandi Embiidile taskusse ka USA pass.
Joel Embiid, who was born in Cameroon and holds citizenship status in both France and the United States, has OFFICIALLY committed to playing on Team USA at the 2024 Paris Olympics! pic.twitter.com/PKO7TMhe67
— Jayhawks In The NBA (@NBA_Jayhawks) October 6, 2023
2024. aasta alguses otsustas Embiid vastu võtta just ameeriklaste koondise kutse. Seejuures põhjendas keskmängija, et ta tegi seda oma poja pärast, kes on USA kodanik. USA koondise lüke oli eriti oluline, kuna nende peamiseks rivaaliks Pariisi olümpial on eeldatavasti just Prantsusmaa. Nii tugevdati ennast ja nõrgestati suurimat rivaali. Seega tegi USA koondis koosseisu kokku ajades isegi üle maksimumi.
Pealkirjas esitatud küsimus on aga loomulikult liialdus. 1992. aastal Barcelonas mänginud Dream Teami ei ole võimalik ületada. Tänapäeval on rahvusvahelise korvpalli tase ühtlustunud ning praegu tulevad suurimad staarid eesotsas Nikola Jokici ja Luka Donciciga üldse Euroopast. Seega 1992. aastaga võrreldavat üleolekut ei suuda ameeriklased enam etendada.
USA koondise koosseis Pariisi olümpial
- LeBron James (Los Angeles Lakers)
- Kevin Durant (Phoenix Suns)
- Stephen Curry (Golden State Warriors)
- Joel Embiid (Philadelphia 76ers)
- Anthony Edwards (Minnesota Timberwolves)
- Jayson Tatum (Boston Celtics)
- Tyrese Haliburton (Indiana Pacers)
- Devin Booker (Phoenix Suns)
- Bam Adebayo (Miami Heat)
- Anthony Davis (Los Angeles Lakers)
- Jrue Holiday (Boston Celtics)
- Kawhi Leonard (Los Angeles Clippers)
2024 Paris Olympics TEAM USA ROSTER 🔥
LOOK: USA Basketball unveiled the player roster for the men’s team that will compete in the 2024 Paris Olympics.
📷: USMNT pic.twitter.com/rFf3jrGGx1
— Panay News (@panaynewsdotnet) April 18, 2024