TOP 10. Jalgpalliajaloo suurimad tehingud. Neymar püsib jätkuval troonil. Kes murravad tabelisse?
Front bg
05 juuli 17:00

TOP 10. Jalgpalliajaloo suurimad tehingud. Neymar püsib jätkuval troonil. Kes murravad tabelisse?

Suvi on aeg, kus jalgpallimaailma suured ja vägevad löövad rahakotirauad valla. Tippmängijaid meelitades raha ei loeta. Ametlikult avanes tänavuse suve üleminekuaken juuli algusega. Kokkuleppeid tehti juba ka juunis, kuid nüüd on need saanud ka ametlikuks.

Tõenäoliselt tehakse tänavusel suvel mitmeid tehinguid, mis mahuvad kõigi aegade edetabeli esikümnesse. Seni on suurimaks üleminekuks inglasest poolkaitsja Jude Bellinghami siirdumine Dortmundi Borussiast Madridi Reali. Hispaanlastel tuli 20-aastase mängumehe eest lauale laduda 103 miljonit eurot. Kõigi aegade edetabelis asub ta praegu 11. positsioonil.

Muudatusi võib kõigi aegade esikümnes tulla juba lähipäevadel. Peagi peaks teoks saama Declan Rice’i klubivahetus. Räägitud on summast suurusjärgus 120 miljonit eurot. 24-aastane Inglismaa koondise poolkaitsja on kogu senise profikarjääri veetnud West Ham Unitedi ridades. Nüüd on temast saamas Londoni Arsenali mängumees.

Kõigi aegade esikümnesse võib peagi murda ka 21-aastane horvaadist keskkaitsja Joško Gvardiol. RB Leipzigi juhtkond on juba ametlikult teatanud, et Gvardiol on liitumas Manchester City’ga. Nüüd on küsimus ainult üleminekusumma suuruses. Leipzig tahab teenida üle 100 miljoni euro ning sellega saaks Gvardiolist läbi aegade kõige kallim keskkaitsja. Praegu on rekordimeheks inglane Harry Maguire, kelle eest ladus Manchester United lauale 87 miljonit eurot.

Nii Rice kui ka Gvardiol võtaksid tehingu toimumiste korral sisse kohad kõigi aegade edetabeli esikümne teises pooles. Sel suvel võib liikumas olla aga ka mängija, kes võiks muudatusi tuua päris tipus. Nimelt on PSG superstaar Kylian Mbappe andnud teada, et ta sooviks järgmisel suvel tasuta klubi vahetada. Samas võib see viia olukorrani, kus PSG teeb ründestaari juba sel suvel rahaks. Läbi aastate on Mbappe olnud Madridi Reali radaril ning hispaanlastega seostatakse teda siiani. PSG tahab sel suvel Mbappe eest saada väidetavalt 200 miljonit eurot. See oleks vutiajaloo suuruselt teine tehing.

Millised olid aga jalgpalliajaloo kümme suurimat tehingut tänavuse suve üleminekuturu avanedes?

Neymar (Brasiilia) 222 miljonit eurot 2017. aastal (FC Barcelona → PSG)

Neymar oli superstaar juba teismelisena Brasiilias Santoses mängides. FC Barcelona särgis kerkis ta juba absoluutsesse eliiti. Kataloonias jäi ta siiski Lionel Messi varju. Kohati isegi teenimatult. Neymar soovis jahtida Ballon d’Or’i ehk parima jalgpalluri auhinda. Nii võttis ta 2017. aastal vastu PSG pakkumise.

PSG pidi lauale laduma maailmarekordilised 222 miljonit eurot. Tegemist on ainsa tehinguga, kus omanikku on vahetanud üle 200 miljoni euro. PSG-s on Neymar tegelenud peamiselt pidutsemise ja vigastuste ravimisega ning praeguseks on ta suutnud fännid korralikult välja vihastada.

Kylian Mbappe (Prantsusmaa) 180 miljonit eurot 2018. aastal (AS Monaco → PSG)

24-aastase Mbappe allkirja on jahtinud paljud tippklubid. Madridi Real on tema ümber tiirelnud varsti juba kümme aastat. AS Monacos läbimurde teinud Mbappe soovis enda oskusi näidata ka sünnilinnas Pariisis. Nii ta lõpuks sinna sattuski. Nüüd on ta olnud mitmel korral lahkumisele lähedal, kuid alati on teda suudetud rahapakkidega ümber veenda.

Philippe Coutinho (Brasiilia) 145 miljonit eurot 2018. aastal (Liverpool → FC Barcelona)

Neymari müügi järel oli Barcelonal raha jalaga segada. Lisaks sooviti maailmale tõestada, et superstaarid tahavad tulla nende juurde, mitte nende juurest ära minna. Enese kehtestamise nimel ostetigi 2018. aasta talvel Philippe Coutinho. Liverpoolis säranud brasiillane kukkus Barcelonas aga haledalt läbi.

Joao Felix (Portugal) 126 miljonit eurot 2019. aastal (Lissaboni Benfica → Madridi Atletico)

Enne koroonakriisi oli paljude jalgpalliklubide võimekus rahalises plaanis vägagi hea. Suuri tehinguid tegid mitmed klubid. Tänasel päeval tundub uskumatu, et Madridi Atletico maksaks mõne mängija eest 126 miljonit eurot. 2019. aastal seda aga tehti. Vaatamata suurele hinnalipikule ei ole Diego Simeone suutnud Joao Felixit oma mängujoonisesse paigutada.

Enzo Fernandez (Argentina) 121 miljonit eurot 2023. aastal (Lissaboni Benfica → Londoni Chelsea)

Mullu toimunud Katari MM lennutas vutimaailma taevasse mitu uut tähte. Üheks säravamaks osutus 22-aastane argentiinlane Enzo Fernandez, kes valiti ka maailmameistrivõistluste parimaks noormängijaks. Fernandeze allkirja asusid kohe jahtima mitmed klubid. Rahapakkide lauale tõstmise võistluse võitis lõpuks Chelsea.

Antoine Griezmann (Prantsusmaa) 120 miljonit eurot 2019. aastal (Madridi Atletico → FC Barcelona)

Neymari siirdumine PSG-sse tõukas hiljem tagant mitut tehingut. Raha oli ju vaja ära kulutada. Kui Philippe Coutinho oli rohkem Andres Iniesta asendaja, siis Griezmanni ostmises puudus igasugune loogika. Griezmann oli ja on Lionel Messi kehvem versioon. Nii ei olnud Griezmannil väljakul kohta ning lõpuks jõudis ta kordades väiksema summa eest Atleticosse tagasi.

Jack Grealish (Inglismaa) 117 miljonit eurot 2021. aastal (Aston Villa → Manchester City)

Pep Guardiola ostab mängijaid alati kindla tagamõttega. Briti jalgpalliajaloo kõige kallima mängija Grealishi esimene hooaeg Manchester City’s oli kohanemiseks. Teisel haaras ta härjal sarvist ja tõusis võistkonna põhitegijate sekka. Guardiola nõudmistega harjumine võtab lihtsalt aega.

Romelu Lukaku (Belgia) 115 miljonit eurot 2021. aastal (Milano Inter → Londoni Chelsea)

Kunagi oli Chelsea tipuründajaks Didier Drogba, kes lõi väravaid sisuliselt igast asendist. Hiljem on kulutatud hinnaliste meeste peale palju raha, kuid asju ei ole klappima saadud. Chelsea ostis Lukaku esmalt 2011. aastal, kuid noore mehena jäi tal Londonis läbilöök tegemata. Kümme aastat hiljem proovis Chelsea uuesti, kuid sel korral oli läbikukkumine veelgi valusam.

Paul Pogba (Prantsusmaa) 105 miljonit eurot 2016. aastal (Torino Juventus → Manchester United)

2016. aasta suvele mindi vastu olukorras, kus läbi aegade kaks kõige suuremat ostu oli teinud Madridi Real. 2013. aastal maksti Gareth Bale’i eest 100 miljonit eurot ja 2009. aastal Cristiano Ronaldo eest 94 miljonit eurot. Seejärel vutimaailm muutus. Edetabeli tippu tõusid Manchester United ja Paul Pogba. Torino Juventuses ja Prantsusmaa koondises säranud Pogba ei saanudki Inglismaal korralikult jalgu alla. Legendaarne juhendaja Jose Mourinho ristis Pogba lõpuks „Viiruseks”. Kui 2012. aastal liikus Pogba tasuta ManUnitedist Juventusesse, siis 2022. aasta suvel tegi ta seda uuesti.

Ousmane Dembele (Prantsusmaa) 105 miljonit eurot 2017. aastal (Dortmundi Borussia → FC Barcelona)

Neymari müügi tagamaadest on juba palju räägitud. Lõpuks oli aga just Dembele see mees, kes osteti Neymari otseseks asendajaks. Tuleb tõdeda, et Dembele ei ole suutnud brasiillasest tühjaks jäänud saapaid täita. Segavateks faktoriteks on osutunud vigastused ja ebastabiilsus. Kiirus on aga endiselt olemas ning tervena on tegemist väga ohtliku mängijaga. Pigem on tema aktsiad kuue aastaga aga langenud.