Suur suvine jalgpalliturniir! Kas võidab USA, Mehhiko või keegi kolmas?
Front bg
20 juuni 11:00

Suur suvine jalgpalliturniir! Kas võidab USA, Mehhiko või keegi kolmas?

Sisuliselt ükski suvi ei lähe mööda koondisejalgpallita. Nii ka tänavu. Lähinädalate kõige kaalukamaks turniiriks on Põhja- ja Kesk-Ameerika meistrivõistlused ehk Gold Cup. 1991. aastal loodud jõuproovi peetakse reeglina kaheaastaste pauside järel. Ajalugu on näidanud, et soosikuid on tavaliselt kaks. Seni peetud 16 turniirist on Mehhiko võitnud 8 ja USA 7. Ainult 2000. aastal triumfeeris ootamatult Kanada.

Põhja-Ameerika suurriikide poole vaadatakse ka tänavuse turniiri eel. Tulevad ju kontinendi suurimad staarid just neist kahest. Nende kõrvale võibki lisada Kanada, kus jalgpall on selgelt tõusuteel. Aimu sellest andis ka mullu Kataris peetud MM, kus Kanada hoogne mängustiil leidis palju toetajaid.

USA võitis pühapäeval karika

Põhja-Ameerika suurte jalgpalliriikide jaoks on tänavuse suve programm vägagi tihe. Alles pühapäeva õhtul lõppes Concacaf’i Rahvuste liiga finaalturniir, kus tiitlile mängisid USA ja Kanada. Suursoosikud USA ja Mehhiko kohtusid omavahel poolfinaalis. Ameeriklased võitsid mängu koguni 3:0. Kaks väravat lõi nende suurim staar Christian Pulisic. Matš oli aga vägagi tuline ning mõlema võistkonna ridades nägid kaks meest punast kaarti ehk lõpuvile kõlades mängis üheksa ameeriklast üheksa mehhiklase vastu.

Kohaliku aja järgi pühapäeva õhtul toimunud finaalis alistas USA Kanada 2:0. Skoori tegid Crystal Palace’is mängiv Chris Richards ja Londoni Arsenali hingekirja kuuluv Folarin Balogun. Pronksikohtumises seljatas Mehhiko Panama 1:0.

Põhja- ja Kesk-Ameerika Rahvuste liigat mängiti teistkordselt. 2019/20 hooaja finaali jõudsid USA ja Mehhiko. Taaskord tõstsid karika pea kohale ameeriklased, kes olid finaalis lisaaja järel lõunanaabritest 3:2 üle. Toona kerkis võitjate sangariks nende suurim staar Pulisic, kes realiseeris 114. minutil penalti, mis oli lisaaja ainsaks väravaks.

Tihe suvi tähendab, et meeskonnad roteerivad kõvasti ka koosseisudega. Nii siirduvad USA suurimad staarid eesotsas Pulisici, Weston McKennie ja Gio Reynaga nüüd suvepuhkusele. Gold Cupile sõidab sisuliselt uus võistkond. Rahvuste liigas mänginud meestest valiti rivistusse ainult viis mängijat. Üheks selliseks osutus Londoni Arsenalis Karl Jakob Heina ees teise väravavahi rolli täitev Matt Turner. Põhiliselt kaasati suurturniiriks koondisesse USA kõrgliiga mängijaid. Olukorra muudab omapäraseks asjaolu, et Põhja-Ameerika profiliigas MLS-is lähevad samal ajal kohtumised edasi.

Paljud staarid jäävad koju

Mehhiko on võrreldes ameeriklastega sel korral Gold Cupiks kaasanud rohkem kogenud mehi. Tiimis on Amsterdami Ajax’is tegusid tegevad Edson Alvarez ja Jorge Sanchez. Lisaks Espanyoli kaitsja Cesar Montes.

Ka Kanada suurim staar Alphonso Davies vaatab tänavu Gold Cupi kõrvalt. Rahvuste liiga finaalturniiriks putitati Müncheni Bayerni mängumees üles, kuid Davies ei ole siiani täielikult paranenud teda novembris tabanud tagareie vigastusest. Seega kulub Gold Cupi aeg suvepuhkuseks ja taastumiseks.

USA ja Mehhiko vastasseis on Põhja-Ameerikas olnud põhimõtteline aastakümneid ja nii oodatakse nende suurt duelli ka olukorras, kus nad ei ole väljas parimate rivistustega. Omavahel mängiti kahes viimases finaalis. 2021. aastal võitis USA 1:0. 2019. aastal jäi 1:0 peale Mehhiko.

Pilk statistikasse näitab, et nende domineerimine on olnud sisuliselt totaalne. Seni on Gold Cupidel ajaloo jooksul peetud 16 finaali. USA on mänginud neist 12 ja Mehhiko 10. 2000. aastal võidutsenud Kanada jaoks on see seni jäänud ainsaks korraks tiitlile mängida.

Üllatusvõimeline Katar

Kahel korral on finaalis kaotajaks jäänud Jamaika ja Panama. Korra Costa Rica ja Honduras. Lõuna-Ameerika külalisesinejatest on kahel juhul tiitlimatšini jõudnud Brasiilia ja korra Kolumbia. Tänavu on erikutsega finaalturniiril osalemas Katar. Mullu MM-i võõrustanud riik on varasemalt mänginud näiteks ka Copa Americal (2019. aastal piirduti alagrupiturniiriga) ning ka eelmisel Gold Cupil. Seejuures jõuti kaks aastat tagasi koguni poolfinaali, kus kaotati viimaste minutite väravast hilisemale võitjale USA-le 0:1.

Katari koondis valmistub sellisteks turniirideks alati põhjalikult ehk eelseisval Gold Cupil võivad nad olla üheks suuremaks üllatajaks. Ka nende puhul tuleb siiski tõdeda, et mõned kogenumad mängijad jäävad seekordsest jõuproovist eemale.

Ajalooliselt on Põhja- ja Kesk-Ameerikas suureks jõuks olnud ka Costa Rica. 2014. aasta maailmameistrivõistlustel koguni veerandfinaali jõudnud viie miljoni elanikuga riigil ei ole viimasel ajal enam nii hästi läinud. Kahel viimasel MM-il on piirdutud alagrupiturniiriga. Detsembris Kataris suudeti Jaapan alistada, kuid kaotused Hispaaniale ja Saksamaale jätsid nad alagruppi pidama.

Tänavuse turniiri avamäng peetakse 24. juunil Chicagos. Võõrustaja USA vastaseks on Jamaika. Finaal mängitakse 16. juulil Los Angeleses 70 000 inimest mahutaval SoFi staadionil.

Gold Cup 2023

Võõrustajad: Kanada, USA

Turniiri toimumisaeg: 24. juuni – 16. juuli

Osalejaid: 16

A-alagrupp: USA, Jamaika, Trinidad ja Tobago, Saint Kitts ja Nevis/Prantsuse Guajaana

B-alagrupp: Mehhiko, Haiti, Honduras, Katar

C-alagrupp: Costa Rica, Panama, El Salvador, Martinique/Puerto Rico

D-alagrupp: Kanada, Guatemala, Kuuba, Guadeloupe/Guajaana